Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 18.10.2017 13:28:30 

MOJE TERARIJNÍ ZVÍŘATA

CHOV UŽOVKY

UŽOVKA ČERVENÁ Užovka červená (elaphe guttata) je ideální had pro začátečníky a péče o ní je snadná. Přesto nepatří k nejmenším druhům hadů.

DÉLKA:až přes 180 cm

TERÁRIUM: 80 x 40 x 40 cm

ROZŠÍŘENÍ: Od Spojených Států po severní Mexiko.

BIOTOP: kukuřičná pole, slunné otevřené borovicové lesy, zarostlé plantáže, okraje silnic a staré stěny.

- Užovka červená je krásně zbarvený, půvabný had. Zbarvení těla sahá od rezavě červené až po oranžovočervenou a cihlově červenou, záda a boky jsou posety pravidelnými hnědočervenými skvrnami. V dnešní době díky křížení máme ovšem větší výběr: amelo, anery, normal, oketee,snow,miami phase a atd. Krk a zadní část hlavy zdobý skvrna ve tvaru V, z horní části hlavy se táhne linie až k tlamičce. Břišní strana je pokryta skvrnami (většinou černé nebo červené barvy),šupiny jsou velmi leské a hladké. Tělo je štíhlé, hlava malá a odlišená od těla,zorničky kulaté (vidí dobře ve tmě).

CHOV A KLIMATICKÉ PODMÍNKY: jako substrát na dno je dobrý:říční písek, rašelina (pro terarijní zvířata),kokosové štepy,bukové štěpy. Zbylé zařízení sestává z nádrže na vodu, možnosti úkrytu (skalka, dřevo,kůra, kámen atd...), větví na lezení a také prostředek na vyhřívání terária ( žárovka, topný kabel).Doporučuji teplotu kolem 25 - 30 stupňů celsia, snížení teploty vnoci na 18 stupňů celsia. V létě se svítit zhruba 12 hodin, a v zimě 8 hodin.

KRMENÍ: užovky se krmí myšmi,krysami, rybami a jednodenními kuřaty.Krmí se jednou za týden podle velikosti hada. Dospělí jedinec např 170 cm jednou velkou krysou za 14 dní. Mláďata krmíme jednou týdně jedním, nebo dvěmi holátky podle velikosti. Pokud nám mládě nechce přijímat potravu tak volíme tuto metodu: dáme živé holátko. Pokud nechce tak skusíme mrtvé. Pokud ani tohle nezabere, tak holátko umrtvíme a nastřihneme hlavičku a břicho. Pach mozku a střev většinou hádka vyprovokuje a to provádíme cca vždy jednou za týden, po dobu dvou týdnů. Jestli ani tehdy nejsme uspěšní, tak nastává násilné krmení. Mládě chytneme těsně za hlavou, tupím a úským předmětem otevřeme tlamičku a kousky nastříhaného holátka strčíme do tlamičky. Počkáme jestli to sám sežere jestli ne, tak tupím úským předmětem zatlačíme kousek holete až do krku. Toto se týká mláďat, né dospělých samcu v období páření na jaře. Většina samců totiž v tomto období nežere,jsou aktviní a hledají samičku k páření. Zhruba po dvou měsísích je to přejde.

ODCHOV MLÁĎAT:Za normalních okolností samice po dvou měsících od doby páření, klade mezi květnem a červnem 10 - 25 slepených vajec, ze kterých se asi po dvou měsísích líhnou hádci dlouzí cca 25 cm. Po prvním svlékáním pokožky se začinají krmit holátky, jejich odchov je poměrně snadný. Odchov v teráriu se zpravidla daří.

- Užovka je většinou na jaře aktivní převážně ve dne, vylézá v létě z úkrytu až při setmění

Na konec bych vám chtěl popřát mnoho zdaru ve vašem chovu a ať se daří vám i vašim chovancům.

         terárium

 
MOJI HADI
 
 
 
Jméno: Bára
Pohlaví: Samice
Forma: elaphe guttata
narozená:8/2009
 
 
Jméno: Hadoš
Pohlaví: Samice
Forma: elaphe guttata
Narozená: 5/2009
 
Jméno: Albínka
Pohlaví: Samice
Forma: elaphe guttata amelano
Narozená:7/2009
 
Jméno: Pepík
Pohlaví: samec
Forma: elaphe guttata amelano hetero na anery
Narozen:7/2009
 
TOPlist